Byggeriets Kvalitetskontrol er 100% ejet af Dansk Industri, som overtog os i forbindelse med fusionen med Dansk Byggeri.
Vores tre primære arbejdsområder er certificering/kontrol, kursusvirksomhed og adminstrativ partner for udvalgte brancher.
Vi er DANAK akkrediteret ISO 9001 certificeringsvirksomhed på kvalitetsledelsessystemer, og er godkendt af Sikkerhedsstyrelsen som kontrolinstans inden for autorisationsområdet.
Vi arbejder målrettet på at udvikle nye forretningsområder relateret til byggebranchen. Bl.a. har vi projekter i gang omkring bæredygtighed, kloakeftersynsordningen (KEO), den kommende asbestautorisation og udvikling af nye kurser. Og vi har et vågent øje på udviklingen inden for nedrivningsbranchen, der har en autorisationsordning på vej, som vi også kommer til at arbejde med.
Vi kan fx. hjælpe DI´s medlemsvirksomheder med:
Vi virker som certificeringsorgan/kontrolinstans for disse brancher:
Vi holder kurser i hele landet:
Vi leverer adminstrativ support til forskellige brancher/ordninger, fx: